Československé křižovatky se kombinací metody simulace fungování politických orgánů s dobovým historickým kontextem přelomových etap československých dějin pokouší prohloubit vzdělávání a porozumění studentů v oblasti moderních dějin.
Pro účely lepšího přenosu poznání dobových otázek a zároveň usměrňování hry v mezích historické možnosti jsou jednotlivé modely pod hlavičkou ČSK strukturovány do herních kol a fází, které odpovídají určitému časovému úseku a v nichž jsou předepsána dobová témata k řešení a diskuzím během kola.
V současné době pod hlavičkou ČSK pořádáme následující modely:
Jednotlivé herní modely jsou koncipovány jako soutěž studentských týmů, které odpovídají dobovým politickým proudům či stranám. Jednotlivé týmy mají své odlišné cíle a záměry, dané jejich představou o uspořádání Československa. Účastníci se jako ministři, poslanci nebo novináři snaží prostřednictvím různým činností získat vliv, projevující se bodováním jejich aktivity a schopnosti prosadit své zájmy, za který si na začátku každého kola upevňují svou mocenskou pozici například prostřednictvím soutěžení o kontrolu dobových mocenských institucí. Výsledná výhra je pak určená součtem bodů za držení mocenských postů v jednotlivých kolech.